Kompletný slovník stávkara

Každý začínajúci tipér by si mal osvojiť základné pojmy, s ktorými sa počas stávkovania môže stretnúť. Nič nie je horšie ako nebyť si istý tým, čo človek robí a prichádzať tak o peniaze. Stávkarský slovník nie je nijako zložitý a zaberie vám len zopár minúť osvojiť si všetky jeho pojmy. Tu sú teda výrazy, ktoré by ste mali poznať, ak to s tipovaním myslíte seriózne.

stávky 1X2 – najtypickejšie a zrejme aj najobľúbenejšie stávky, ktorý pozná každý laik. Teda tipovanie na to, či vyhrá prvý (1), druhý tím (2) alebo zápas skončí nerozhodne (x) – v riadnom hracom čase.

Pre tých, ktorí si radi svoje tipy nejakým spôsobom poistia a volia menšie riziko, sú k dispozícii tri typy stávok.

  • Stávka bez remízy, v ktorej tipujete len víťaza a v prípade remízy sa kurz „stornuje“ a nadobudne hodnotu 1,0. V zahraniční je to DNB (draw no bet)
  • Ďalej je to Dvojitá šanca, kde vyhrávate keď sa tak, ako ste tipli skončí polčas alebo celý zápas.
  • Napokon Ázijský handicap, ktorý je vhodný najmä na poistenie stávky na outsidera. V tomto prípade bude jednému či druhému tímu prirátaný nejaký počet gólov (obvykle 1,5; 2,5; alebo 3,5) a k tomu je stanovený odpovedajúci kurz. Ak tipujete na outsidera tak aj po prirátaní gólov vám zostane príjemný kurz.

Staviť môžete aj na to, kto dá gól – teda stávka na to, že konkrétny hráč vsieti gól. Pre odvážnych, ktorí sa neboja ísť na hranicu rizika sú tu stávky ako Počet žltých kariet, Počet rohových kopov, ale aj konečný Presný výsledok.

Kurz – Základom tipovania je kurz, výber vhodného kurzu a zhodnotenie pomeru riziko/kurz. Kurzy určujú stávkové kancelárie a všeobecne platí, že čím je kurz nižší tým je daný tím/hráč väčším favoritom.

Sólo stávka – Stávka jedného zápasu na jednom tikete.

Kumulatívna stávka – viacero tipov na jednom tikete, kde výsledný kurz vzniká vynásobením kurzov jednotlivých tipov.

Kombinovaná stávka/Rozpis – Stávka na to, že určitý počet zápasov zo všetkých vašich tipov vyjde (napríklad 3 z 5). V tomto prípade sa kurzy počítajú zložitejším spôsobom, no na stránke každej stávkovej kancelárie nájdete prehľadnú tabuľku, ktorá tento druh stávky vysvetľuje.

Ázijský Handicap – Spôsob akým je možné si stávku čiastočne poistiť. Ide o pripočítanie nejakého počtu gólov jednému či druhému tímu, napr. + 1,5 gólu a následne tomu zodpovedajú nové kurzy na oboch súperov.

Minimálna stávka – Minimálny vklad na jeden tiket, v slovenských stávkových kanceláriách je to obvykle 50 centov.

Maximálne stávka – Maximálna stávka je viazaná zvyčajne na maximálnu možnú výhru, tá môže byť rôzne pre jednotlivé stávkové kancelárie a je iná aj pre rôzne druhy stávok.

Manipulačný poplatok – Predstavuje niekoľko percent z vášho vkladu, ktoré si berie stávková kancelária pre seba, je to vlastne poplatok herni. Môžu sa rôzniť ale často je to 6%.

Storno – Storno znamená zrušenie tiketu, ktorý ste podali. Obvykle sa okrem live stávky dá stornovať každý tiket, no len do určeného časového limitu. Často je to 10 minút od podania tiketu.

Live stávka – Stávka počas prebiehajúceho športového stretnutia, kde sa kurzy menia v závislosti do aktuálneho vývoja.

Livescore – Livescore predstavuje nevyhnutné informácie nie len pre tých tipérov, ktorí stávkujú live, ale pre všetkých. Ide o reálne a aktuálne zobrazovanie priebežných a celkových výsledkov športových stretnutí.

Americké kurzy (US) – Udávajú sa vždy z pohľadu 100 dolárov a rozlišujú sa kladné a záporné kurzy. Ak je kurz kladný (+150), je potrebné vsadiť 100 dolárov pre výhru v hodnote 150 dolárov. AK je záporný kurz (- 180), je potrebné vsadiť 180 dolárov pre výhru 100 dolárov.

Európske kurzy (EU) – Klasické kurzy, ktoré poznáme u nás. Napríklad 1,60. Vklad sa násobí s kurzom a výsledkom je možná výhra.

Back a Lay – Pojmy, ktoré sa týkajú burzy stávok. Jednoducho povedané, niekto navrhne, vypíše stávku a čaká (LAY). Stávka sa uzavrie keď ju niekto iný prijme (BACK).

Bonus – Spôsob akým lákajú stávkové kancelárie nových hráčov. Pri prvom vklade dostáva hráč rôzne bonusy, no vždy len za predpokladu, že splní konkrétne podmienky (napríklad staví dokopy určitú sumu peňazí za dané časové obdobie).

Bookmaker – Osoba, ktorá tvorí kurzy a prijíma stávky. (obvykle stávková kancelária)

ROI (Return of investment) – Ide o výnosnosť vášho stávkovania vzhľadom na váš začiatočný kapitál, zvyčajne za obdobie jedného roka. Ak mal tipér kapitál 1000 eur a na konci roka má 1150 eur, jeho ROI je 115 %. Jednoducho povedané – ak máte ROI pod 100% ste v strate, ak nad, ste v zisku.

Bankroll – Kapitál určený iba na tipovanie (ergo dané peniaze musia byť nezávislé od peňazí na ostatné účely stávkara).

Spoločenské stávky – Netýkajú sa športu, ale rôznych udalostí. Napríklad stávky na to, kto vyhrá voľby alebo kto bude novým pápežom.

Sure bet – Pri dobrom prehľade ponuky v rôznych stávkových kanceláriách sa vám môže stať, že objavíte „istú“ stávku (sure bet). To znamená, že v rôznych kanceláriách stavíte na všetky možné výsledky športového stretnutia a pri tom stále budete ziskoví. Kým na Slovensku sú kurzy všade viac-menej rovnaké, v zahraničí narazíte miestami na poriadne veľké rozdiely.

Spread Stake – Americká obdoba ázijského handicapu.

Deposit (Vklad peňazí) – Výraz pre vloženie peňazí na váš hráčsky účet. Zvyčajne bezproblémové a takmer okamžité.

Withdraw (Výber peňazí) – Výraz pre výber peňazí z vášho hráčskeho účtu. V ponuke je obvykle viacero možností výberu, ale nie každá je rovnako rýchla.

Money Line – Americká verzia stávky na víťaza zápasu. Nakoľko sa v Amerike športy nekončia remízovými stavmi, stávka Money line určuje víťaza aj v prípadnom predĺžení alebo trestných strieľaní.

Even / odd – Párny (even) a nepárny (odd) počet gólov.

Under / Over stávka – Tieto stávky sa vypisujú na celkový počet gólov, bodov, alebo setov, ktoré v zápasu padnú (v zápase, alebo celkovo v turnaji). U nás nie sú až tak obľúbené ako moneyline stávky, ale keď nájdete dobrú stávku, môžete si prísť na pekné peniaze. Pri týchto stávkach je bezpodmienečne najobľúbenejší futbal, hokej, ale pravda je taká, že ich môžete objaviť v takmer každom športe. V praxi to znamená, že keď hrá napríklad FC Barcelona a Real Madrid, staviť si môžete či padnú v zápase viac ako tri góly, alebo dva a menej. Príklad vo futbale: stávka under 2,5 -> ak padne v zápase žiadny, jeden, alebo dva góly, vyhrali ste. Ak padne 3 a viac gólov prehrali ste. Naopak pri stávke over 2,5 ide o opak. Teda ak padne žiadny, jeden alebo dva góly, vyhrali ste a keď padne tri a viac gólov, prehrali ste. Buďte pozorný a dobre si pozrite špecifikáciu (niekde ide o počet gólov v prvom polčase a pod.).

Derby – V športovej terminológií môže ísť buď o konské dostihy, alebo o významnú športovú udalosť v danom mieste, regióne. Väčšinou ide o veľkých rivalov – napríklad u nás vo futbale: Slovan a Trnava a v basketbale Prievidza a Handlová. Medzi najväčšie derby na svete patrí zápas Real Madrid – FC Barcelona, ktoré môžete poznať aj pod názvom El Clásico. Ide o obrovskú rivalitu, kvalitu, najväčšie hviezdy a rolu hrá aj politická, kultúrna a sociálna stránka veci – Katalánci (FC Barcelona) a Kastílčania – (Real Madrid).

Tipsport je stávka na istotu! Získajte bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo! Viac info »»