Všetko podstatné o kurzoch

V praxi sa pri stávkovaní môžete stretnúť s troma základnými typmi kurzov. Najmä ak tipujete alebo plánujete tipovať v niektorej zo zahraničných stávkových kancelárií, je nevyhnutné, aby ste ovládali kurzovú terminológiu a vedeli si prepočítať čo jednotlivé kurzy reálne znamenajú. Aby ste sa vyhli nejasnostiam, ponúkame vám prehľadné vysvetlenia jednotlivých typov kurzov.

Decimálne kurzy

Decimálne kurzy, sú pre nás najznámejšie. Stretnete sa s nimi prakticky na celom svete, najviac však v  Európe a Slovenská Republika v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. Takýto druh kurzu udáva, aký násobok vkladu vám stávková kancelária vyplatí v prípade, že je váš tip správny. V tomto prípade je výsledná suma vždy vrátane vloženej čiastky. Takýto kurz má formu čísla s desatinnou čiarkou, napríklad 3,50. Ak pri tomto kurze vložíte 100 eur a vyhráte, stávková kancelária vám vyplatí 350 eur, to znamená, že čistý zisk predstavuje 250 eur.

Americké kurzy

Menej známe typy kurzov, s ktorými sa stretnete na území Spojených Štátov sú Americké kurzy. Tieto majú dve formy, môže ísť o pozitívny alebo negatívny kurz. Tieto kurzy sú vždy postavené z pohľadu 100 jednotiek, obvykle 100 dolárov. Ak je kurz pozitívny, napríklad +150, znamená to, že v prípade, že vložíte 100 dolárov a vyhráte, získate 150 dolárov čistého zisku, teda dokopy 250. Ak je kurz negatívny, napríklad -150, znamená to, že musíte staviť 150 dolárov, aby čistý zisk v prípade výhry dosiahol 100 dolárov, teda dokopy taktiež 250.

Zlomkové kurzy

Zlomkové kurzy sú známe najmä obyvateľom v Británii, kde sa vyskytujú najčastejšie a to hlavne pri stávkach na dostihy koní. Zlomkový kurz má vždy podobu zlomku. Udávajú koľko jednotiek vkladu vyhráte vzhľadom k vloženej jednotke (vkladu). Niekedy môžu byť trošku neprehľadné a na prvý pohľad zložitejšie na prepočítanie. Ak je kurz napríklad 3/1 a chcete staviť 100 eur, váš čistý zisk v prípade výhry bude 300 eur, teda vklad je jednotka a výhra sú 3 jednotky, teda 300 eur. Pri kurze 3/5, musíte pre výhru v podobe 3 jednotiek vložiť 5 jednotiek. Teda pri vklade 500 eur je eventuálny čistý zisk 300 eur. Pri želanom vklade vo výške 100 eur (t.j. 500:5), je čistý zisk 60 eur (t.j. 300:5). 

Tipsport je stávka na istotu! Získajte bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo! Viac info »»